Hinko_Gnito Rdeči utrinek
Pridružen/-a: 21.09. 2007, 17:09 Prispevkov: 3
|
Objavljeno: 29 Okt 2007 16:51 Naslov sporočila: branje Kapitala |
|
|
Študijski bralni seminar
NEZNOSNOST KAPITALA
V letošnjem bralnem ciklusu bomo obravnavali prvi zvezek Kapitala, delo katerega 140. obletnico izida obeležujemo letos. Ko je Marx pred skoraj stoletjem in pol napisal to klasično delo v katerem razgalja utvare in protislovja klasične politične ekonomije, je pričakoval buren odziv.
Zgodilo se je prav nasprotno, zgodila se je zarota molka, ki je delo enostavno ignorirala. Takšen je bil odziv s strani uradnih ekonomskih krogov, medtem ko reakcije s strani Marksovih simpatizerjev niso bile nič bolj spodbudne, le redki so se bili namreč sposobni spopasti s kompleksnostjo dela.
Kapital je tako že v osnovi mojstrovina rojena pred svojim časom, enfant terrible, ki je preveč neznosen, da bi ga zapopadli tako nasprotniki kot podporniki.
V 20. stoletju smo priča pravi inflaciji interpretacij izpod peres vseh tistih, ki sami sebe vmeščajo v horizont marksizma. Obenem pa se pojavijo tudi kritike iz tabora klasičnih oziroma neoklasičnih ekonomistov. Cilj našega bralnega seminarja ni napraviti zgodovinski kolaž vseh pro in contra, branj Kapitala. Temveč si v prvi vrsti želimo razumeti vlogo Kapitala in njegovo analitično moč danes po letu 1991, tj. po razpadu realsocializmov. Torej v času, ko naj bi živeli onkraj ideologij, oziroma se zdi triumf neoliberalnega kapitalizma popoln.
Danes je percepcija Kapitala še bolj absurdna kot kdaj koli prej, ponovno smo namreč priča zaroti molka, a tokrat s strani tako imenovanih progresivnih krogov. Medtem, ko največja hvala in priznanje prihaja prav s strani Marksovih klasičnih nasprotnikov, ki mu danes priznavajo, da je najboljši analitik kapitalističnega sistema.
Je danes progresivna kritika resnično obsojena na bivše apologete najbolj šakalskega kapitalizma, ki so ob razpadu vzhodnoevropskih režimov priporočali ekonomsko šok terapijo, danes pa se kažejo kot moralne avtoritete pri izgradnji pravičnejšega sveta. Smo resnično obsojeni na projekte v smislu The end of poverty in protagoniste kot so Jeffrey Sachs ter Bono?
Nikakor.
Navkljub dobrohotnosti humanističnega podjetja, katerega pojavne oblike so danes dodobra razbohotene, postaja vse bolj jasno, da so za zadovoljivo razrešitev obstoječih protislovij potrebne globalne strukturne spremembe.
Prav zato je danes vrnitev h Kapitalu nemara še bolj nujna in aktualna kot kdajkoli prej.
Kdaj? Začnemo naslednjo nedeljo, tj. 4. novembra ob 19.00
Kje? V knjižnici Mirovnega inštituta ( http://www.mirovni-institut.si/ )
Debatno jedro: http://www.mislec.net/forum/viewtopic.php?t=744 |
|